Çelik Konstrüksiyon işleri 

Çeliğin en çok tercih edilme sebepleri içinde ekonomik olması, ani gerilmelere karşı çok daha fazla direnç göstermesi ve de çevre dostu olması gibi etkenler yer alır. Bunun yanında çeliklerin ayrılması da oldukça kolaydır. Hurda ticareti ile devamlı bir şekilde geri dönüştürülme özelliği gösterir. Avrupa'da neredeyse tüm çelik üretiminin üçte ikisinden fazlası için geri dönüştürülerek kullanılır.

 

Yapısal alanda kullanılan çelik, farklı türde inşaat malzemelerinin inşasında ve köprüler,  alışveriş merkezleri, fabrikalar, spor tesisleri gibi yapıların yapımında geniş açıklıklara sahip olan taşıyıcı bir sistemidir. Çelik ayrı ayrı kendi farklı ve güçlü özelliklerine sahip muazzam çeşitlilikteki ürünleri ve yapıcı unsurlar barındırır.

 

Çelik konstrüksiyon yapılar demir gibi diğer taşıyıcılara nazaran çok daha üstün mekanik ve teknik özelliklere ve statik niteliklere sahiptir. Ülkemizde şehirleşme oranı yoğun bir biçimde birinci ve ikinci deprem kuşağında bulunan bölgelerde yoğunlaşmıştır. Çelik, bu statikliğinin farklı taşıyıcı sistemlerden sayıca fazla olması bu kısımlarda çok daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Çelik ile yapılmış yapılar yeni taleplere uyum sağlamak için yeniden dönüştürülebilir ve genişletilebilir özelliktedir.  Çelik konstrüksiyon kullanılarak yapılan İnşaat sahaları daha çok daha sessiz, atıksız ve tozsuz olmaktadır. Ayrıca tesis bünyesinde daha az bir depolama alanı gerektirir.  Yapısal çelikten inşa edilen binaların  en güçlü noktalarından bir tanesi de, planın yapıdan tamamen bağımsız olarak tasarlanabilmesine imkân sağlamasıdır.

çelik konstrüksiyon çatı imalatı          

Birbirinden farklı özelliklere sahip çelik konstrüksiyon çeşitleri bulunur. Bunlar genel olarak şu şekildedir;

Dolu konstrüksiyon: Dolu konstrüksiyon, içinde boşluk olmayacak biçimde ahşap çıtalar ile doldurulmuş konstrüksiyona denir.

 Izgara konstrüksiyon: Bu konstrüksiyon, içi ahşap ızgaralı yapılan konstrüksiyon çeşidini ifade ediyor.

 Mer'i konstrüksiyon: Tavansız çatılarda uygulanan taşıyıcı konstrüksiyonun alt kısımda görüldüğü konstrüksiyon biçimine deniyor.

Ölü konstrüksiyon: Ölü konstrüksiyon, artık çalışmayacak hale gelmiş ahşap konstrüksiyonu ifade eden çeşittir.

Petek konstrüksiyon: İçi karton peteklerle dolu olan konstrüksiyona denir.

       

Uygulama Videoları

Videolar